Konkurrencer

HUSK: Tilmelding kun via nedenstående link:

DcH-Online-Tilmelding


Resultater 2017

Resultater fra klubmesterskaber 04. november 2017

For Sjov Konkurrence - Hvalpe
Placering Navn Hund Resultat
(max 60 point)
1 Rasmus Dexter 58
2 Søren Alba 57
3 Charlotte Bamse 56
4 Therese Charlie 56
5 Lotte Xavi 55
6 John Ninka 46

For Sjov Konkurrence - Voksne
Placering Navn Hund Resultat
(max 70 point)
1 Sine Lucca 64,5
2 Lone Basse 60,5
3 Lene Nemo 57
4 Uffe Batmann 56
5 Erik Akela 55,7
6 Hanne Valthe 55,4
7 Georg Max 41

For Sjov Agility
Placering Navn Hund  
1 Katrine  Mille  
2 Hanne Valthe  

C-klassen
Placering Navn Hund Resultat
(max 150 point)
1 Knud Erik Zarto

108,5

2 Stine Viggo 108
3 Lisbeth  Ashia 89,25
4 Else Mille 83,75
5 Finn Sille 78,55
6 Sascha Kismo 70,5

B-klassen
Placering Navn Hund Resultat
(max 200 point)
1 Charlotte Liat

187,25

2 Hanne Flicka 164,25
3 Kaj Liva 164,1
4 Lennart Ninja 163,1
5 Niels Ove Vanilla 163,05
6 Mia Kovo 149,15
7 Dorte Kikko 106,85

A-klassen
Placering Navn Hund Resultat
(max 300 point)
1 Malene Kenya

267,5

2 Mogens Bonita 243,2

E-klassen
Placering Navn Hund Resultat
(max 400 point)
1 Kurt Buller

381,95


Resultater fra klubmesterskaber 05. november 2017

Rally
Placering Navn Hund Resultat
1 Trine Ally 85 point
2 Heidi Nero 79 point
3 Anne Marie Luca 79 point
4 Lisbeth Chunta 71 point

Færdselsprøver
Placering Navn Hund Resultat
1 Heinz Dusty Bestået
2 Lennart Ninja Ikke bestået

Vandrepokaler
  Navn Hund
Bedste resultat Charlotte Liat
Bedste spor Charlotte Liat
Bedste frit søg Charlotte Liat


Tillykke til alle og tak for en dejlig weekend.


Løvfaldskonkurrence i DcH Vestfyn d. 29. oktober 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Stine Camilla Nipgaard Viggo 100,25 11

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Kaj Hansen Liva 134,70 8
Charlotte H. Meldgaard Liat 132,35 9
Niels Ove Nielsen Vanilla 123,10 10

A-klassen
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 258,00 3 - og samlet nr. 2 til
Fynsmesterskabet i A-klassen

Tillykke til alle


Kredskonkurrence i DcH Vestfyn d. 8. oktober 2017

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jacobsen Buller 245,10 3


Landskonkurrence i DcH Vestfyn d. 8. oktober 2017

Drive- Inn konkurrence C-klassen
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 132,80 3
Lisbeth Christiansen Ashia 76,50 19

Tillykke til alle


Landskonkurrence i DcH Svendborg d. 1. oktober 2017

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Lennart Hummel Ninja 145,30 1
Niels Ove Nielsen Vanilla 116,90 9
Kaj Hansen Liva 110,25 10
Hanne Woergaard Flicka 71,40 20

Stort tillykke Tillykke


DM i DcH Horsens d. 24. september 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 144,55 1 - MESTER

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 201,80 18

Tillykke - fantastisk godt gået! Tillykke


Landskonkurrence i DcH Langeskov d. 10. september 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Stine Camilla Nipgaard Viggo 94,25 13

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 200,95 3

Stort tillykke!


Landskonkurrence i DcH Langeland d. 3. september 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 124,80 2
Stine Camilla Nipgaard Viggo 86,10 9

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 267,60 1 - 1. oprykker til E-klassen
Mogens K. Nielsen Bonita 136,40 7

Stort tillykke til alle. Godt gået! Tillykke


Landskonkurrence i DcH Odense d. 27. august 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 141,40 1
Stine Camilla Nipgaard Viggo 80,75 12

Stort tillykke!


Landskonkurrence i DcH Kerteminde d. 16. august 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Stine Camilla Nipgaard Viggo 106,40 11

Tillykke Stine


IPO prøve 25. maj 2017

Gitte Pedersen og Barca bestod d. 25. maj deres IPO 2 - prøve:
Spor: 73
Lydighed: 93
Gruppe C:70 I alt 236.



Landskonkurrence i DcH Odense d. 28. maj 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Lennart Hummel Ninja 121,65 7
Charlotte H. Meldgaard Liat 101,95 11
Niels Ove Nielsen Vanilla 98,80 12

Stort tillykke til alle.


Landskonkurrence i DcH Nordfyn d. 21. maj 2017

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte H. Meldgaard Liat 169,70 6 - 2. oprykker til A-klassen!
Hanne Woergaard Flicka 137,60 18
Kaj Hansen Liva 109,40 24

Stort tillykke til alle. Godt gået! Tillykke


Landskonkurrence i DcH Østfyn d. 14. maj 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 142,00 1
Stine Camilla Nipgaard Viggo 92,55 14

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Niels Ove Nielsen Vanilla 100,15 21

Tillykke

Landskonkurrence i DcH Langeskov d. 7. maj 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Stine Camilla Nipgaard Viggo 102,55 6

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte H. Meldgaard Liat 154,65 6
Lennart Hummel Ninja 142,35 9
Niels Ove Nielsen Vanilla 118,35 19
Hanne Woergaard Flicka 97,75 22
Kaj Hansen Liva 93,60 23

Stort tillykke til alle.

Landskonkurrence i DcH Svendborg d. 30. april 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 136,50 1
Stine Camilla Nipgaard Viggo 99,90 6

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 253,60 1
Mogens K. Nielsen Bonita 143,10 8

Stort tillykke til alle. Godt gået! Tillykke

Landskonkurrence i DcH Kerteminde d. 23. april 2017

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Niels Ove Nielsen Vanilla 122,75 17

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Mogens K. Nielsen Bonita 133,50 17

Tillykke!

Landskonkurrence i DcH Nordfyn d. 14. april 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Stine Camilla Nipgaard Viggo 99,50 5

Tillykke!
Landskonkurrence i DcH Svendborg d. 9. april 2017

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Kaj Hansen Liva 137,10 26
Charlotte H. Meldgaard Liat 130,60 28
Hanne Woergaard Flicka 94,45 38
Niels Ove Nielsen Vanilla 90,70 39

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jacobsen Buller 265,35 5


Tillykke til alle!


Landskonkurrence i DcH Kerteminde d. 2. april 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 119,50 2 - B-klassen i næste sæson!
Stine Camilla Nipgaard Viggo 110,25 4 - 1. oprykker til B-klassen

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jacobsen Buller 168,50 8

Stort tillykke til alle 3 Tillykke

Landskonkurrence i DcH Ringe d. 12. mar 2017

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Preben Rasmussen Fønix 111,75 3 - 1. oprykker til B-klassen

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte H. Meldgaard Liat 166,70 8 - 1. oprykker til A-klassen
Kaj Hansen Liva 140,90 20
Lennart Hummel Ninja 131,30 24
Niels Ove Nielsen Vanilla 118,45 31
Hanne Woergaard Flicka 114,85 32


TILLYKKE ! Og mange tak for en god dag

 

Resultater 2016

Herunder følger resultater fra de konkurrencer, klubbens medlemmer har deltaget i.

Resultater fra klubmesterskaberne afholdt den 5. november 2016

Uofficielle klasser:
Hvalpe: (max. Point 70)
Nr. 1 Line Barfod m/Chili  66 point
Nr. 2 Kenneth Albertsen m/Exit  64 point
Nr. 3 Alex Vergo m/Diesel  62 point
Nr. 4 Jan Stensdal m/Maggie  61 point
Nr. 5 Kenneth m/Elvis  58 point

Unghunde: (max. point 70)
Nr. 1 Sascha Christiansen m/Kismo 63 point
Nr. 2 Jackie Fulgsang m/Max  61 point

Før C-klassen: (max. point 90)
Nr. 1 Finn Simonsen m/Sille  73 point
Nr. 2 Lisbeth Christensen m/Ashia  71 point
Nr. 3 Lisa Christensen m/Kimmie  71 point
Nr. 4 Tommy Poulsen m/Aron  60 point

Officielle klasser:
C-klassen: (max. point 150)
Nr. 1 Winnie Larsen m/Cæcar  147,85 point
Nr. 2 Hanne Darlyng m/Visky  136,7 point
Nr. 3 Mia Madsen m/Kovo  131,1 point
Nr. 4 Brian Buchholz m/Fie  130,1 point  2. oprykker til B-klassen
Nr. 5 Dorte Munkholm m/Kikko  119,15 point
Nr. 6 Stine Nipgaard m/Viggo  112,5 point 1. oprykker til B-klassen
Nr. 7 Sofie Theil m/Karla  104,03 point
Nr. 8 Preben Rasmussen m/Fønix  83,4 point
Nr. 9 Else Larsen m/Mille  72 point

B-klassen: (max. point 200)
Nr. 1 Malene Pedersen m/Kenya  196,4 point
Nr. 2 Anders Grøftehauge m/Kosmo 177,3 point 1. oprykker til A-klassen
Nr. 3 Hanne Woergaard m/Flicka  144,9 point
Nr. 4 Niels Ove Nielsen m/Vanilla  114,6 point
Nr. 5 Kaj Hansen m/Liva  113,0 point

A-klassen: (max. point 300)
Nr. 1 Mogens Nielsen m/Bonita  206,7 point

E-klassen: (max. point 400)
Nr. 1 Kurt Jakobsen m/Buller  280,65 point  

Færdselsprøver:
Lars Rasmussen m/Doffi  Bestået
Lisa Christensen m/Kimmie  Bestået
Henrik Wellejus m/Becca  Bestået

Begynder B: (max. point 100)
Charlotte Meldgaard m/Liat  83 point Bestået

IPO 1: (max. point 300)
Lene Andersen m/Ronja  71 – 80 – 95 i alt 246 point UDP /Bestået 

Gitte Ellegaard Pedersen m/Barca 90 – 83 – 87 i alt 260 point
UDP / Bestået 1. vinder IPO

Vandrepokaler

Bedste sporsøg
Malene Pedersen med Kenya

Bedste frit søg
Malene Pedersen med Kenya

Bedste %-vise resultat
Winnie Larsen med Cæcar

Bedste Gruppe A (IPO)
Gitte Ellegaard Pedersen med Barca

Bedste Gruppe B (IPO)
Gitte Ellegaard Pedersen med Barca

Bedste Gruppe C (IPO)
Gitte Ellegaard Pedersen med Barca


C og B konkurrence i DCH Vestfyn d. 30. oktober 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 171,10 2
Anders Grøftehauge Kosmo 145,15 4
Kaj Hansen Liva 80,10 10
Niels Ove Nielsen Vanilla 79,65 11

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Winnie G. Larsen Cæsar 140,00 2
Hanne Darlyng Visky

122,90

7
Dorte Munkholm Kikko 115,50 9
Mia Madsen Kovo 110,95 13

Fynsmesterskabet 2016 B-klassen
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen - - 2

Fynsmesterskabet 2016 C-klassen
Navn Hund Resultat Placering
Hanne Darlyng - - 3

GODT GÅET - Stort tillykke med de flotte resultater!!!!


Resultater fra rally klubmesterskaber d. 29. oktober 2016

Den uofficielle åbne klasse
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte - 95 1
Annnemarie - 83 2
Heidi - 66 3
Henriette - 66 4
Annemarie S. - 64 5
Ulla H. - IB 6

C og B konkurrence i Svendborg d. 2. oktober 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 186,30 2
Hanne Woergaard Flicka

155,15

7
Kaj Hansen Liva 129,35 15
Niels Ove Nielsen Vanilla 101,0 22

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Mia Madsen Kovo 115,9 7

Tillykke!


Kredskonkurrence i DcH Langeskov d. 11. sep 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Niels Ove Nielsen Vanilla 113,50 11

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Dorte Munkholm Kikko 104,70 8
Brian Buchholz Fie 77,50 13

Tillykke!


Fyns træningskonkurrence i DcH Langeland d. 4. sep 2016:

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Mogens K. Nielsen Bonita 131,50 8

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Niels Ove Nielsen Vanilla 123,80 11


C-konkurrence d. 28. august i DcH Østfyn:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Winnie G. Larsen Cæsar 126,40 2 - 2. oprykker til B-klassen!
Dorte Munkholm Kikko 111,05 7
Brian Buchholz Fie 94,00 9
Mia Madsen Kovo 92,50 10

Tillykke!


Landskonkurrence C og B i DcH Ribe d. 21. aug 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Brian Buchholz Fie 120,55 6 - 1. oprykker til B-klassen!
Mia Madsen Kovo 78,90 15

Tillykke!


Landskonkurrence i DcH Kerteminde d. 21. aug 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 185,00 2
Kaj Hansen Liva 135,20 9

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jakobsen Buller 257,45 11

Tillykke!


C-konkurrence d. 17. august i DcH Kerteminde:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Hanne Darlyng Visky 141,05 2
Mia Madsen Kovo 137,00 4
Winnie G. Larsen Cæsar 132,6 6 - 1. oprykker til B-klassen!

Tillykke!



C og B-konkurrence d. 7. august i DcH Vojens:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Dorte Munkholm Kikko 104,05 21

Tillykke!


Rallykonkurrence i DcH Esbjerg d. 8. juli 2016:

Rally Begynder
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte Meldgaard Gadi 98 point Bestået
Ulla Hansen Kenso 73 point Bestået

Rally åben
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte Meldgaard Gadi 89 point Bestået

C-, B- og A-konkurrence i DcH Sæby d. 2. juli 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Dorte Munkholm Kikko 113,00 17
Mia Madsen Kovo 107,00 18

Rallykonkurrence i DcH Vejle d. 17. juni 2016:

Rally Begynder
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte Meldgaard Gadi 87 Bestået

Rally Åben
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte Meldgaard Gadi 82 Bestået

E- og B-konkurrence i DcH Vejen d. 12. juni 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 168,80 7
Niels-Ove Nielsen Vanilla 140,60 17


C- og B-konkurrence i DcH Nordfyn d. 22. maj 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Mia Madsen Kovo 140,70 1 - 2. oprykker til B
Hanne Darlyng Visky 119,00 5
Winnie G. Larsen Cæsar 102,00 10
Dorte Munkholm Kikko 85,75 15

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 189,85 1
Kaj Hansen Liva 114,0 15
Niels-Ove Nielsen Vanilla 103,25 18
Hanne Woergaard Flicka 97,25 21
 

Tillykke!


Landskonkurrence i DcH Langeskov d. 8. maj 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Dorte Munkholm Kikko 124,75 2

Tillykke!


Landskonkurrence i DcH Svendborg d. 1. maj 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Hanne Darlyng Visky 140,70 1
Mia Madsen Kovo 117,75 4 - 1. oprykker til B
Dorte Munkholm Kikko 109,55 6

Tillykke med de flotte resultater!!


Rally i DcH Brenderup 30. april 2016:

Rally Åben
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte Meldgaard Gadi 51 12
Lene Jacobsen Pepsi - IB

Rally Begynder
Navn Hund Resultat Placering
Charlotte Meldgaard Gadi 99 1
Ulla Hansen Kenzo 77 7
Lene Jacobsen Pepsi - IB
Rikke Saack Tyson - IB

Tillykke med de flotte resultater!!


DcH Kerteminde 24. april 2016:

Klasse A
Navn Hund Resultat Placering
Mogens K. Nielsen Bonita 117,00 17

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 178,90 1
Charlotte Meldgaard Liat 122,20 13
Kaj Hansen Liva 117,30 15

Tillykke med de flotte resultater!!


DcH Østfyn 17. april 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 186,40 1
Charlotte Meldgaard Liat 126,50 9

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Hanne Darlyng Visky 114,70 3 - 2. oprykker til B-klassen
Dorte Munkholm Kikko 110,30 4 - 2. oprykker til B-klassen

Tillykke med de flotte resultater!!


B og E-konkurrence i DcH Svendborg d. 10. april 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 170,95 3
Charlotte Meldgaard Liat 130,75 10
Kaj Hansen Liva 126,90 11

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jakobsen Buller 284,60 7

Tillykke med de flotte resultater!!


C og E-konkurrence i DcH Kerteminde d. 3. april 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Dorte Munkholm Kikko 92,50 6
Stine Camilla Nipgaard Viggo 64,65 9

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jakobsen Buller 286,30 10

Tillykke med de flotte resultater!!


A og B-konkurrence i DcH Nordfyn d. 24. marts 2016:

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 175,10 4.
Tillykke
2. oprykker til A-klassen

C og E-konkurrence i DcH Nordfyn d. 25. marts 2016:

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Dorte Munkholm Kikko 98,50 4
Stine Camilla Nipgaard Viggo 76,25 8

Klasse E
Navn Hund Resultat Placering
Kurt Villy Jakobsen Buller 370,20 3.

Tillykke med de flotte resultater!!


Resultater fra Landskonkurrence i DcH Ringe d. 20. marts 2016


Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 181,00 1 - Tillykke
Charlotte Meldgaard Liat 177,30 3 - Tillykke
Kaj Hansen Liva 145,00 10
Anders Grøftehauge Kosmo 140,55 11
Hanne Woergaard Flicka 137,65 13

Klasse C
Navn Hund Resultat Placering
Helle Darlyng Visky 130,45 2 - Tillykke
Dorte Munkholm Kikko 118,00 3 - Tillykke
Mia Madsen Kovo 105,05 4
Stine Camilla Nipgaard Viggo 88,25 7
Sofie Theill Karla 76,45 11


Tillykke med de flotte resultater!!


B- og E-konkurrence i DcH Haderslev
d. 28.02.2016

Klasse B
Navn Hund Resultat Placering
Malene E. Pedersen Kenya 151,95 7
Kaj Hansen Liva 103,80 15

 


 

 

 

 

Hvis du har spørgsmål eller kommentarer, er du altid velkommen til at kontakte os